Maršrutas: Aizkrauklė – Kuoknesė – Vecbebri – Selpilis – Jekabpilis – Viesitė – Nereta – Ritė – Aknistė – Zasa – Dunava – Zarasai – Dusetos – Kulioniai – Skudiškiai – Utena – Užpeliai – Kupiškis – Biržai
Kelionė Sėlių regiono maršrutu supažindins su gražiais gamtovaizdžiais, sėlių amatų įgūdžiais ir primins senųjų baltų kalbų kilmę, tarmių gražumą, atsiskleidžiantį klausantis daugiabalsių dainų.
Senosios gyvenvietės – piliakalniai, kuriuos galima pamatyti ir šiuolaikiniame kraštovaizdyje, liudija apie senovės istoriją. Maršrute pamatysite Vosgėlių ir Kupiškio piliakalnius Lietuvoje, Dignajos, Stupelių ir Sėlpilio piliakalnius Latvijoje.
Susipažinti su iš kartos į kartą perduodamais amatininkų įgūdžiais galėsite Jekabpilio istorijos muziejaus Atviros gamtos skyriuje „Sėlių sodyba“ ir Viesytės muziejuje „Sėla“, o įsisavinti tokius įgūdžius galėsite – draugijos „Baltainė“ kūrybos namuose Koknesėje ir amatų centre „Rūme“ („Vieta“), Adomo Petrausko sodyboje įrengtoje Uoginių kaimo amatininkų centre ir Latvijos bitininkystės istorijos muziejuje bus galima susipažinti su bitininko amatu. Norint sužinoti senąsias alaus darymo paslaptis, reikia vykti pas Lietuvoje visiems žinomą aludarį Ramūną Čižą Dusetose.
Baltų tikėjimas buvo labai stiprus, stiprus kaip ąžuolas! Net mokslininkai mano, kad vakarų baltų žodžio „tikėjimas“ kilmė yra susijusi su medžiu - ąžuolu. Tai verta apmąstyti Stelmužės ąžuolo šešėlyje. Nuo seniausių laikų šaltiniams buvo priskiriamos gydomosios savybės, todėl būtinai reikia nuvykti paragauti tokio gydomojo mineralinio vandens prie Smardonės šaltinio, Likėnų kurorte ir Užpalių krioklyje. Lietuvoje ir būtinai prie Šaltupių šventojo šaltinio Latvijoje. Melkitarų akmuo nuo senovės buvo žinomas kaip kulto vieta ir vis dar tikima jo gydomosiomis savybėmis.
Rašytojo Janio Jaunsudrabinio muziejus „Riekstiņi“ („Riešutėliai“) supažindins su garsiame veikale „Baltoji knyga” pavaizduotu pasauliu. Kazimiero Būgos gimtojoje sodyboje Pažiegėje primins jums apie nesavanaudišką lietuvių kalbos praturtinimo darbą kuriant Didįjį lietuvių kalbos žodyną. Biržų muziejuje bus galimybė sužinoti apie Stasį Paliulį – nenuilstantį skudučių ir medinių ragelių (lumzdelių), ragų ir unikalių daugiabalsių giesmių rinkėją ir saugotoją. Sėlių tarmių ir daugiabalsių giesmių galima pasiklausyti apsilankius muziejuje ir sutartinių dainų festivalyje Kupiškyje.
Dar maršrute pamatysite Ladakalnį, Sėlijos kraštovaizdžius nuo apžvalgos bokštų prie Sartų ežero, Kirkilų krašto ežerėlių ir kitose vietose.
Atsiliepimai