Jau šį ketvirtadienį, kovo 9 d., Šiaulių turizmo informacijos centro Konferencijų salėje vyks parodos „Baltų menas: raštų raštai“.
Savo kūrybą mes nusakome kaip improvizaciją kultūros paveldo tema, pasitelkus medį, žodį, o dabar ir šviesą. Prieš keturiolika metų pradėję ieškoti lietuvišką savastį perteikiančių dovanų ir gyvybingų suvenyrų formų, tyrinėjome mums artimą tradicinę ornamentiką, mitopoetinius folkloro simbolius. Intuityviai jautėme, kaip liaudiško meno simbolika ir ištakos vedasi gilyn, į mitinės pasaulėžiūros laikus. Taip prisilietėme prie baltiško palikimo, prie išlikusių jo ženklų ir pėdsakų – mūsų neišsemiamo įkvėpimo šaltinio. Iš šio asmeninio patyrimo kūrybinėje „EtnoDesign“ studijoje gimė daugiasluoksnės meninės baltų raštų interpretacijos – dovanos su istorijomis, saviti interjero akcentai ir šviestuvai, marginti baltiškais ornamentais.
Parodoje „Baltų menas: raštų raštai“ pristatome „EtnoDesign“ studijos kūrėjų darbus, palytėtus baltiškos kultūros apraiškų. Akis netruks atpažinti savus geometrinius ženklus, grafinius elementus, priskiriamus vietinei baltiškai ornamentikai, turinčiai sąsajų ir su visuotinesne jų prigimtimi, bylojančia apie platesnius tarpkultūrinius ryšius. Erdvėje supsis modernūs medinių ažūrų sodai, juose apsigyvens bitės ir paukščiai, saulę parnešęs elnias devyniaragis, lėkiai žirgeliai ir žalčiai. Čia užsižiebs mediniai žibintai, atkartojantys archeologinius pirmavaizdžius, archajiškų raštų juostas, tik ataustas ne spalvotais siūlais, o pačia šviesa. Norėjome perteikti jausmą, jog baltiškuose raštuose glūdi gilesni prasminiai raštai, nelyginant rašmenys. Tai ne tik autentiški grafiniai ženklai. Už jų – nujaučiamos istorijos, baltiškos pasaulėjautos simboliai, mitologemos, pasaulio sąrangą pasakojantys raštai. Juose glūdi pamatinė, prasminė mūsų prigimtinės kultūros atrama.
Mūsų savastį laiko šaknys, tai iš jų į mus atiteka prigimtinis žinojimas, kas esame, iš kur atėjome. Šaknys riša mus su žeme, užsėta protėvių, uždainuota promočių, iš jų paveldėta ir įrišta, įrašyta mūsų raštuose, visais pavidalais.
Norėjosi, jog šie archajiškieji raštai apsigyventų tarp mūsų, kasdienybėje. Nesinorėjo palikti jų praeityje, vien muziejinėje atmintyje. Išsaugoti dainų ir pasakų vaizdiniuose, siūlų ir raižinių raštuose, mums jie ima skleistis moderniuose pavidaluose, esamajame laike, tačiau nenustoję savo gylio ir prasmių. Iš čia ir mintis apie šviesą, sklindančią iš baltiškų šaknų ir kasdienybėje palaikančią mūsų tapatybės savitumą. Šviestuvų raštai turi savo simbolių kalbą, taip erdvėje susikuria šviečiančios istorijos, laukiančios būti perskaitytos. Šiai simbolinei šviesai virš mūsų – nėra pabaigos.
Rūta ir Linas Ambrasūnai
Kūrybinės studijos „EtnoDesign“ įkūrėjai
Atsiliepimai