2019 gegužės 24 03:49 Penktadienis
15.69 °C, 4.1 m/s, debesuota
+370 41 523 110,
baltukelias@gmail.com
Vilniaus g. 213 - 77, Šiauliai

BALTŲ KELIAS: KURŠIAI LIETUVOJE

Keliaukime „Baltų keliu“!

Mes, latviai ir lietuviai, didžiuodamiesi savo baltiškąja kilme, turime  geriau pažinti, išsaugoti ir skleisti  savo istoriją bei kultūrą, kurioje slypi mūsų praeitis, mūsų pradžia. Norite prisiliesti prie savo šaknų,  – keliaukite laiku ir erdve, važiuokite bei eikite protėvių takais. “Baltų kelias“ kviečia aplankyti unikalius gamtos bei kultūros objektus, išskirtinius paminklus bei įdomias vietas, dalyvauti šiandienos amatininkų siūlomose edukacijose, sužinoti viliojančias virtuvės paslaptis.

Baltai priklauso senajai indoeuropiečių tautų grupei, gyvenusiai paleolito pabaigoje, kuri šiuo metu kalba latvių ir lietuvių kalbomis. Baltų gentys – žiemgaliai, kuršiai, sėliai – buvo panašios vienos į kitą, bet tuo pačiu ir unikalios, kurios vėliau susijungė ir tapo latvių ir lietuvių tautomis.

Maršrutas „Baltų kelias“ yra 2145 km ilgio, sujungtas tarsi iš kelių netaisyklingų „kilpų“ ar besidriekiančių juostų, apimančių Kuršių (~ 790 km), Žiemgalių (~ 620 km) ir Sėlių (~ 735 km) gyventas teritorijas tiek Latvijoje, tiek Lietuvoje.

Kuršiai gyveno Lietuvos šiaurės vakarų, šiandieninės Klaipėdos ir Palangos apylinkėse, į vakarus nuo Kuržemės iki Ventos žiočių Baltijos jūroje. Ši gentis vertėsi gyvulininkyste, žemdirbyste bei žvejyba.  Kuršiai  buvo žinomi kaip sumani ir drąsi jūrų gentis, mokanti statyti gerus laivus. Jie buvo narsūs kariautojai bei prekybininkai.

Žiemgaliai gyveno šiuolaikinės Latvijos viduryje – Žiemgalos lygumoje – ir šiaurinėje Lietuvoje. Tai buvo viena iš labiausiai žemdirbystę išmanančių genčių, kuri ilgiausiai tarp Latvijos teritorijoje gyvenančių tautų priešinosi prieš kryžiuočius ir krikščionybę. Žiemgaliai buvo ne tik puikūs žemdirbiai, jei taip pat vertėsi gyvulininkyste, medžiokle, žvejyba.

Sėlių žemės plyti šiuolaikinės Latvijos pietrytinėje dalyje ir šiaurės rytų Lietuvoje. Sėliai vertėsi žemdirbyste, nes žemės buvo ir yra turtingos, čia gausu gražių kraštovaizdžių, įspūdingų piliakalnių.

Daugiau nei 110 turizmo objektų – tai galimybė iš arčiau pažvelgti į šių genčių istorija istoriją, kultūrą bei tradicijas.

Į maršrutus įtraukti piliakalniai kviečia mėgautis mūsų kraštovaizdžiu, o daugelyje vietų įrengti pėsčiųjų takai, poilsio vietos ir apžvalgos aikštelės.

Baltų religija, tikėjimai, pasaulėžiūra iki šiol atsispindi kraštovaizdyje, matomi muziejų ekspozicijose, simboliuose ir kitur. Todėl maršrutai taip pat „eina“ per baltų kulto vietas: šaltinius, medžius, miškus, ežerus, apie kurių prasmę byloja išlikę padavimai, sakmės ir kitas kultūrinis paveldas.

Šiuo metu muziejuose saugomi kuršių, žiemgalių ir sėlių gyvenimo archeologiniai reliktai, o interaktyvios ir inovatyvios ekspozicijos, parodos, edukacija įdomiai nukelia į praeitį. Amatų centrai ir amatininkų kūrybinės dirbtuvės supažindina su senaisiais amatais ir kviečia patiems tęsti baltų tradiciją ar įsigyti suvenyrų.

Pažintis su Baltų kultūra – tai vaikščiojimas gamtos takais, istorinių vietų lankymas, tai atradimas ir mėgavimasis kulinarinio paveldo potyriais: paragauti pačių keptos duonos, džiovintos žuvies, alaus, medaus ir kitų vietinių kaimo gėrybių. Visa tai galima patirti „Baltų kelyje“.

Maršrutui „Baltų kelias” yra parengtas žemėlapis, kuris padės surasti lankytinas vietas. Žemėlapyje yra pateikti aštuoni teminiai maršrutai.

 

Kuršių kovotojai. Pajauskite kuršių jėgą!

Kuršių kulto vietos. Pajauskite kuršių šventumą!

Galinga ir turtinga Žiemgala – pažink žiemgalius!

Kelionė po senųjų sėlių žemę.

Laimės, meilės ir išminties kelias.

Ieškant tautos atminties.

Didysis Lietuvos istorijos pasakojimas.

Šventosios ugnies kelias.

 

SURASK Google Play arba App Store „GemAR” aplikaciją,
Parsisiųsk ir atidaryk ją savo telefone arba planšete.

SURASK tokį simbolį brošiūroje –
5.,6., 8., 32., ir 56. puslapiuose.

NUSKENUOKITE paveiksliuką. Žiūrėkite įkvepiančius vaizdo įrašus apie kurčius, žiemgalius ir sėlius.

Apžiūros objektų žemėlapis

ŽENKLINIMAS
Piliakalniai, apgyvendintos vietos, senųjų kovų vietos, senkapiai
Muziejai, švietimo programos, žinomų žmonių gimtieji namai ir kapai
Gamta, šventos vietos, medžiai, akmenys, šaltiniai, aukų kalnai, mitologiniai vaizdai
Amatininkystės centrai, tradicinė kultūra, amatininkai, bitininkai, kulinarinis paveldas

Vietovė:
Šilalės kaimas, Mosėdžio seniūnija, Skuodo r.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Šilalės ąžuolyno šventvietė

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Šilalės ąžuolyno šventvietė. 1426 m. ir 1523 m. rašytiniuose šaltiniuose minima kulto vieta prie Mosėdžio mūsų dienomis tapatinama su Šilalės ąžuolu ir Didžiuoju akmeniu. Akmenį su įdubimu 1970 m. rado ir ištyrinėjo archeologai. Tyrinėjimų metu buvo išaiškinta, kad ši vieta buvo naudojama ilgą laiką. Kuršiams ir didelei daliai kitų baltų tautų būdingos tokios vietos, kur ant akmenų susirenka ypatingas vanduo – pirmojo sniego, ryto rasos. Šalia tokių akmenų būdavo kuriama šventoji ugnis. Gyvuoja padavimas, kad abiejų tokių stichijų – vandens ir ugnies – derinys yra dangaus dievybė Perkūnas, kuris rūpinasi geru derliumi ir turtais.

 

Vietovė:
Salantų gatvė 2, Mosėdis, Skuodo r.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Vaclovo Into akmenų muziejus

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Vaclovo Into akmenų muziejuje galima sužinoti apie ledynmečio Baltijos jūros rytinės pakrantės istoriją ir lauko akmenų atsiradimą, apie kuršių gyvenimo būdą, priderintą prie rūsčių gamtos sąlygų – jiems teko įdirbti akmenuotą dirvožemį. Čia surinkti akmenys papasakos apie kuršių mitologiją, jų šventąsias vietas.

 

Daugiau info:

http://www.akmenumuziejus.lt

Vietovė:
Apuolės kaimas, Aleksandrijos sen., Skuodo r.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Apuolės piliakalnis

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Apuolės piliakalnis – anksčiausiai rašytiniuose šaltiniuose paminėta gyvenvietė Lietuvoje, kur kažkada buvo viena garsiausių ir didžiausių kuršių pilių. 9 šimtmetyje Apuolėje buvo Ceklio žemės politinis, karinis ir ekonominis centras. Lietuvos ir Švedijos archeologai Apuolės piliakalnyje rado ne tik vertingų istorinių paliudijimų, bet ir unikalų ąžuolinį šulinio rentinį. Rimberto kronikoje aprašytos nuožmios 853–854 metų kuršių kovos su vikingais prie Apuolės pilies, kai, atrėmę danų puolimą, pilies gyventojai buvo priversti pasiduoti Švedijos karaliui Olafui, atiduoti jam daug ginklų, aukso ir sidabro. Visa tai galima pamatyti kasmetiniame istorinių rekonstrukcijų festivalyje 9 šimtmečio stiliumi, kuriame dalyvauja ir amatininkai, ir muzikantai.

Vietovė:
Bičių takas 3, Paplatelės kaimas, Žemaičių Kalvarijos sen., Plungės r.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Pažintinė, edukacinė programa „Pirties ir gamtos draugystė“.

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Žemaitijos nacionalinio parko ūkis „Saulės slėnis“ siūlo pažintinę programą „Pirties ir gamtos draugystė“. Dalyvaujant šioje programoje galima susipažinti su senųjų baltų pirčių kultūra, pirčių reikšme ir vaidmeniu senuosiuose kulto ritualuose, susijusiuose su dievaite Laima, su pirčių statybų architektūra, pirčių paplitimu Europoje ir visame pasaulyje.

Vietovė:
Platelių ir Žemaičių Kalvarijos sen., Plungės r.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Platelių ežeras, ežero pakrantė, du seni kuršių piliakalniai, Ąžuolų sala, Platelių sodyboje esanti Žemaitijos nacionalinio parko ekspozicija.

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Platelių ežeras yra didžiausias ir gražiausias kuršių Ceklio žemės ežeras. Jame yra 7 salos, ežero gylis siekia 46 metrus. Senieji Platelių ežero salų pavadinimai, legendos ir padavimai apie ežerą leidžia tvirtinti, kad senovėje ežeras buvo laikomas šventa vieta ir jam buvo aukojamos aukos. Ežero dievybe buvo laikoma kumelė, kurios niekas negalėjo apjodyti. Kumelė ganėsi viename iš šių pusiasalių – Kreiviškių ar Auksalės, pastarasis taip pat buvo laikomas šventa vieta. Ežero pakrantėje yra du seni kuršių piliakalniai. Ąžuolų sala kažkada buvo gyvenama, o Pilies saloje anksčiau buvusi mūro pilis, kurią su sausuma jungė maždaug 300 metrų ilgio tiltas. Mūsų dienomis Platelių sodyboje galima apžiūrėti Žemaitijos nacionalinio parko ekspoziciją, o ant ežero kranto pažaisti tradicinį ripkos žaidimą.

Vietovė:
Vilniaus gatvė 20, Kretinga.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Kretingos muziejus

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Kretingos muziejuje galima apžiūrėti vieną didžiausių archeologinių ekspozicijų apie kuršius. Muziejaus lankytojai gali susipažinti su Andulių ir Lazdininkų kapavietėmis, Imbarės piliakalnio ir gyvenvietės archeologiniais radiniais. Ekspozicijoje ypatingas vaidmuo skirtas gintarui ir jo reikšmei kuršių gyvenime. Muziejaus ekspozicijoje po atviru dangumi galima pamatyti įvairias girnapuses ir kulto akmenis.

 

Daugiau info:

http://www.kretingosmuziejus.lt

Vietovė:
Radailių kaimas, Sendvario sen., Klaipėdos r.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Eketės piliakalnis

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Eketės piliakalnis buvo vienas iš didžiausių ir galingiausių kuršių piliakalnių. 9–13 šimtmečiais piliakalnis buvo reikšmingas politinis, karinis ir ekonominis centras. Tuo metu piliakalnį saugojo penki dirbtiniai žemės pylimai ir keturi grioviai, o aplink įtvirtinimus nusidriekė plati gyvenvietė. 1972 m. piliakalnio ir gyvenvietės archeologinių tyrinėjimų metu rasta įvairių senovinių ginklų, žaislų, amatininkų ir kasdienio darbo įrankių, būdingų 1–13 šimtmečiams. Apie piliakalnį žinoma net 10 skirtingų legendų. Nuo 20 šimtmečio pradžios piliakalnyje švenčiama tradicinė saulėgrįžos šventė – Joninės.

 

Vietovė:
Aukštkiemių kaimas, Sendvario sen., Klaipėdos r.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Aukštkiemių kapavietė

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Aukštkiemių kapavietė yra viena iš didžiausių ir daugiausia tyrinėjamų kapaviečių. Kapavietė, pradėta tyrinėti jau 19 šimtmečio pabaigoje, datuojama 2–12 šimtmečiais, joje rasti 452 kapai. Aukštkiemių kapavietėje palaidoti žmonės daugiau nei tūkstantį metų buvo susiję su prekyba Baltijos jūros pakrantėje, su vadinamuoju Gintaro keliu. Jie prekiavo gintaru su baltų žemėmis Semba ir Mazūrija, pasiekdavo šiaurinę Latviją ir Estiją, Švediją ir Gotlandą. Gintaras neabejotinai buvo pagrindinė čia gyvenusių kuršių prekė ir mainų objektas.

Vietovė:
Smiltynės gatvė 3, Klaipėda
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Etnografinė pajūrio žvejų sodyba

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Lietuvos jūrų muziejuje, netoli nuo delfinariumo, yra etnografinė pajūrio žvejų sodyba su gyvenamaisiais ir ūkiniais pastatais. Čia galima pamatyti ir tradicinę Kuršių nerijos žvejų valtį plokščiu dugnu – kurėną. Sodybą galima aplankyti nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio. Pažintinė programa „Tuo metu Klaipėdoje… Kuršiai!“ supažindina su Kuršių nerija, Kuršių kopomis ir Baltijos jūros susidarymo istorija, apylinkių augalų ir gyvūnų įvairove.

 

Daugiau info:

http://www.muziejus.lt

Vietovė:
Vytauto gatvė 21, Palanga
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Birutės kalnas (Palangos stabų kalnas)

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Birutės kalnas (Palangos stabų kalnas) yra ženkli 9–11 šimtmečių kuršių prekybos vieta Baltijos jūros pakrantėje, viena garsiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės šventųjų vietų ir valdovės Birutės (Vytauto Didžiojo motinos) kapo vieta. Kalno – kuršių piliakalnio ir šventosios vietos – pakalnėje buvo gyvenvietė, kurioje archeologai rado daug pastatų liekanų, geležies, bronzos ir keramikos gaminių. Iki šių dienų išliko legendų apie Birutę ir Kęstutį. Tyrinėtojai neturi aiškaus atsakymo į klausimą, kas iš tikrųjų buvo Birutė – dievaitė, vaidilutė, valdovė, šventoji ar po truputį kiekviena iš jų.

Vietovė:
Vytauto gatvė 21, Palanga
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Ekspoziciją apie gintaro susidarymą, jo istoriją ir reikšmę baltų ir kuršių gyvenime

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Palangos gintaro muziejuje galima apžiūrėti ekspoziciją apie gintaro susidarymą, jo istoriją ir reikšmę baltų ir kuršių gyvenime. Muziejuje galima daug sužinoti apie gintaro svarbą kulto ritualuose, jo ryšį su senaisiais mitologiniais padavimais ir legendomis. Šilta gintaro spalva baltams siejosi su saule ir ugnimi.

 

Daugiau info:

http://www.pgm.lt

Vietovė:
S. Daukanto gatvė 24A, Palanga
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Lietuviškų pasakų parkas

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Lietuviškų pasakų parke lankytojai gali susipažinti su lietuviškų pasakų pasauliu. Parkas sieja šiuolaikinę visuomenę su senųjų baltų palikimu, pateikiamu per padavimus apie baltų dievus, dievaičius ir mitines būtybes.

 

Daugiau info:

http://www.pasakuparkas.lt

Vietovė:
Sausdravų kaimas, Darbėnų sen., Kretingos r.
Kelionės laikas, atstumas:
Rodomi objektai:

Sausdravų baltų mitologijos parkas

Laikas objekte, trukmė:
Trumpas aprašas:

Sausdravų baltų mitologijos parke pastatytos medinės skulptūros supažindina su baltų mitologija. Klausantis gido pasakojimų galima daug įdomaus sužinoti apie visus baltų dievus ir dievaičius, apie jų nepaprastas galias.

 

Daugiau info:

http://www.baltuparkas.webs.com

Tai yra tinklapio BETA versija – jei radote klaidų ar netikslumų, praneškite mums el. pašto adresu baltukelias@gmail.com
Accessibility